Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Zastanów się kogo szukasz

Pod obco brzmiącą nazwą “human resources” kryją się polskie “zasoby ludzkie”. Opisując działania, którymi zajmują się działy human resources należy podzielić je na twarde i miękkie.
Human resources twarde zajmują się w firmach działaniami prawno-administracyjnymi, co oznacza, ze podpisują umowy z pracownikami, rozliczają urlopy, zajmują się ciągłą aktualizacją oprogramowania na którym odbywają się działania administracyjne. Osoby pracujące w human resources w dziale twardym powinny na bieżąco aktualizować swoją wiedzę z zakresu przepisów i prawa pracy.

Human resources dział miękki to działania dużo bardziej wysublimowane. Osoba zajmująca się pracą w tym dziale powinna mieć duże umiejętności interpersonalne. Wiąże się to z przeprowadzaniem dużej ilości rozmów kwalifikacyjnych, które mają za zadanie wyłonić najbardziej odpowiednią osobę na dane stanowisko pracy. W tej strefie również mieszczą się również działania związane z dbaniem o dobre stosunki pomiędzy pracownikami, przeprowadzanie szkoleń oraz wyjazdów integracyjnych, a także tworzenie systemów motywacyjnych, które sprawią, że pracownicy nie tylko będą pracować lepiej i efektywniej, ale także z dużo większą satysfakcją. Takie działania przekładają się nie tylko na dobre wyniki w pracy, ale również na satysfakcję w życiu rodzinnym pracownika.

working-from-home-6

źródło: http://www.a-trybut.eu/

Oferty pracy w Polsce są bardzo dokładnie sprecyzowane i często, nawet, mając odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, przegrywamy na starcie, nie posiadając odpowiednio sformatowanego curriculum vitae, które nie przedstawia naszych zalet. Często z gąszczu niepotrzebnych informacji, naszemu pracodawcy ciężko wyłuskać interesujące go fakty.
Jeżeli nasze wykształcenie, czy doświadczenie, nie jest wystarczające – nie możemy się zrażać. Warto skupić się wtedy na liście motywacyjnym. Ciekawie napisany, z werwą i ikrą, może przekonać do nas pracodawcę do tego stopnia, że zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli tam zrobimy dobre wrażenie i pokażemy, że mamy potencjał, być może pracodawca zdecyduje się postawić na nas – zainwestować w nas, albo dać szansę na tym stanowisku, bądź podobnym.
Portal pracy to miejsce na którym znajdziemy ogrom ogłoszeń. Podział na kategorie i podkategorie pomaga w przeszukiwaniu interesujących nas dziedzin pracy. Na tego typu portalach często można znaleźć porady jak napisać dobre CV, list motywacyjny, jak się zachowywać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dowiemy się również o zarobkach, które możemy inkasować za wykonywaną przez nas pracę, możliwościach stażu oraz podnoszenia kwalifikacji. Często portale tego typu oferują dział, w którym specjaliści pomogą rozwiać wątpliwości związane z prawem pracy, rodzajami umów jakie podpisujemy i przepisami, które powinny obowiązywać w miejscu pracy.
Ciekawym działem są poradniki z podpowiedziami: jakie wykształcenie jest potrzebne, żeby wykonywać daną pracę, jakie stopnie nas czekają do przejścia zanim zdobędziemy upragnione stanowisko. Nawet jeżeli nie poszukujemy pracy, warto zaglądać w takie miejsca regularnie.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)