Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Zakup nowego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku znajdziemy niezliczoną ilość rowerów. Różne modele, rozmiary, wyposażenie i ceny. Można dostać od tego zawrotów głowy lub zniechęcić się do poszukiwań. Co zrobić, by wybór roweru nie był trudny i zajął nam kilka chwil?

Jaki rower będzie najlepszy do miasta a jaki na wycieczki w lesie? Przekonaj się

wskocz na rower

Zdjęcie www.flickr.com CC 2.0 robb.hunter

Zdecydowałeś – chcesz rower. Dobra decyzja ale jakże trudna! Rynek zasypuje nas coraz to nowszymi ofertami i każdy rower wręcz krzyczy „Kup mnie!”. Należy jedynie pamiętać, że nawet najlepszy i najdroższy rower nie będzie za nas jeździł ani nie sprawi, że staniemy się najlepsi na szosie.

Wolisz spokojną jazdę po mieście czy szaleńcze przemierzanie dzikich tras?

Musisz poważnie zastanowić się nad tym, w jakim terenie najchętniej byś się poruszał. Wybór odpowiedniego modelu to już połowa sukcesu.

1. rower górski (MTB) – najpopularniejszy typ roweru, charakteryzuje się szerokimi oponami oraz amortyzatorami, najczęściej wykorzystywany w jeździe terenowej jednak często można go spotkać w mieście
2. rower trekkingowy – typowo turystyczny, wyposażony w bagażnik, błotniki, uchwyty na bidony itd., jest on połączeniem roweru górskiego i szosowego, jest to rower na asfalt oraz ubite ścieżki
3. rower szosowy – nadaje się do dynamicznej jazdy po asfalcie, jego koła są znacznie większe i węższe, kierownica zagięta, by pozycją podczas jazdy ograniczyć opór powietrza
4. rower miejski – posiada obniżoną ramę, co zdecydowanie ułatwia wsiadanie, siedzi się na nim w pozycji wyprostowanej, często posiadają koszyki, bagażniki oraz pełną osłonę łańcucha, polecane do jazdy po mieście

Od ogółu do szczegółu

Weź pod lupę wagę roweru. Wiele osób nie myśli o tym, że rower trzeba będzie wciągnąć ze sobą na czwarte piętro, czy wnieść po schodkach prowadzących na posesję. Optymalna waga dla roweru to granice 12-15 kilogramów.

Spójrz także na klamki hamulca, które nie powinny być plastikowe a aluminiowe. Rączki, które znajdują się przy kierownicy zazwyczaj są zrobione z gumy i jazda na dalekie dystanse może powodować dyskomfort. W takim wypadku polecamy zakładanie rękawiczek dla rowerzystów – czytamy w serwisie TOP Bikes.

Nowy czy używany? Co wybrać?

Nie daj się skusić hipermarketowym promocjom, które aż krzyczą, że właśnie ich rower jest najlepszy i najtańszy. Jeżeli Twój portfel znacząco Cię ogranicza i nie chciałbyś wydawać więcej niż 1000zł, przeszukaj portale, gdzie wystawiane są sprzęty używane. Oferty wahają się od 500 do 800zł. Jeśli jednak zależy Ci na nowym rowerze ze sprawdzonego źródła musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 1200-1500zł. Jeżeli uważasz, że lepiej zainwestować raz a porządnie to taka oferta jest dla Ciebie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)