Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

W jaki sposób uczą się kinestetycy, słuchowcy i wzrokowcy? Dowiedz…

Szybkość i ilość przyswajanej wiedzy w dużej mierze zależy od tego, kim jest osoba ucząca się. Wzrokowcy przetwarzają zdobyta wiedzę na obrazy, i w ten sposób lepiej ją przyswajają. Słuchowcy cenią sobie wykłady oraz długie monologi osoby uczącej. Kinestetycy lubią poznawać poprzez dotyk i doświadczenie.

Dominacja jednej z półkul mózgowych decyduje o sposobie uczenia się

Zdjęcie John Loo Flickr.com na licencji Creative Commons

Proces uczenia się określany jest jako zdobywanie wiedzy, umiejętności i sprawności. Efektywność nauki zależy od zdolności, motywacji, pamięci oraz koncentracji uwagi. Na wszystkie te elementy wpływ mają także półkule mózgowe. Lewa odpowiedzialna jest za myślenie logiczne, liczby, wzory oraz język. Półkula prawa zajmuje się wyobraźnią, sztuką, muzyką i kreatywnością. Te obszary mózgu współpracują ze sobą i uzupełniają się w każdym procesie psychicznym.

Kinestetycy, czyli poznawanie świata poprzez dotyk

Siedzenie i wysłuchiwanie wykładów może być dla nich trudnością, ponieważ cenią sobie możliwość zapisywania przyswajanej wiedzy. Działanie poprzez doświadczenie jest najważniejsze i często decyduje o końcowym efekcie uczenia się, dlatego doceni zajęcia laboratoryjne i praktyczne. Kinestetykowi z pewnością pomoże ruch, spacerowanie po pokoju lub podwórku podczas nauki, oraz pisanie na dużych tablicach i planszach w pozycji stojącej. Nauka poprzez gry, budowę modeli czy podkreślanie najważniejszych informacji to cechy charakterystyczne dla kinestetyka.

Wierny słuchacz – idealny materiał na studenta

Nauczyciele oraz profesorzy najbardziej docenią słuchaczy, którzy są w stanie szybko przyswoić wiedzę z wykładów. Słuchowcy bardziej od przeczytania, cenią sobie możliwość wysłuchania potrzebnego materiału. Podczas nauki, w zależności od rodzaju słuchowca, w tle leci spokojna, instrumentalna muzyka, lub zapada grobowa cisza. Słuchowcowi w nauce pomaga czytanie na głos lub śpiewanie, oraz uczenie się w towarzystwie, z którym wymieni się wiadomościami i poglądami.

Przepiszę to jeszcze trzy razy – czyli nauka wzrokowca

Wzrokowcy często posiadają piękne, schludne i kolorowe zeszyty, w których notatki są wykonane perfekcyjnie. Duża ilość ramek, zygzakowatych podkreśleń, złotych myśli oraz kolorowych karteczek pozwala zapamiętać pozycję tekstu w zeszycie, a tym samym przypomnieć sobie ją w ważnym momencie. Rysowanie, przepisywanie, tworzenie diagramów i wykresów to ich domena. Wzrokowcy często tworzą sobie listę zadań, która pomaga im zorganizować czas potrzebny na naukę.

Uniwersalność i pomieszanie stylów uczenia się

Nie da zmienić się tego, że jedna z półkul jest dominująca, jednak aby uczenie się przynosiło jak najlepsze efekty należy spróbować wszystkich sposobów. W krótkim czasie może okazać się, że wiadomości matematyczne najlepiej przyswaja się poprzez słuchanie, a informacje o sztuce poprzez doświadczenie i dotyk. Osoby, które stosują różne techniki uczenia się, są w stanie przyswoić większą ilość wiedzy.

Publikacja nadesłana przez www.pracedyplomowe.net.pl

www.pracedyplomowe.net.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)