Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Siodełko rowerowe. Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Spośród trzech ośrodków podparcia w rowerze (kierownica, pedały, siodełko) najbardziej istotnym i przenoszącym największe obciążenia jest właśnie siodełko i to na wyborze odpowiedniego się skupimy.

Siodełko jest bardzo ważnym elementem roweru odpowiadającym za komfort naszej jazdy, szczególnie na dłuższych dystansach. Wybór siodełka to rzecz pozornie łatwa i prosta, ale czy na pewno?

Siodełka męskie i damskie

Najbardziej podstawowe kryterium w doborze siodełka to właśnie płeć użytkownika. Siodełka te różnią się budową, która jest dostosowana do anatomicznej budowy obu płci. Z uwagi na szerokość miednicy i ułożenie naczyń krwionośnych siodełka różnią się od siebie. Te subtelne różnice w budowie bardzo szybko dają się odczuć podczas jazdy. Kiedy dobierzecie sobie odpowiednie siodełko sami zrozumiecie co jest na rzeczy i jak bardzo istotny jej to element naszego jednośladu.

koło rowerowe

Flickr.com CC 2.0 by kcxd

Najważniejsze właściwości podczas wyboru siodełka

Podczas zakupu siodełka do naszego roweru nie powinno się oszczędzać. Siodełko dobrej jakości będzie służyło nam przez lata więc jakakolwiek oszczędność okaże się z czasem tylko pozorna. Znacząco odczuwalne będzie to także w komforcie poruszania się. Na co należy zwrócić uwagę:

  • Szerokość – najważniejsze z kryteriów doboru siodełka. Szerokość w siodełkach damskich jest zazwyczaj większa niż w modelach męskich. Szerokość siodełka dobiera się względem szerokości miednicy i miejscu podparcia kości kulszowych.
  • Twardość – dobór twardości jest podyktowany jedynie własnymi upodobaniami. Nie zawsze odpowiednie będzie bardziej miękkie. Ważne jest także aby miękka część siodełka usytuowana była w miejscu ułożenia naszych kości kulszowych. Coraz bardziej popularne, w szczególności w rowerach miejskich, są siodełka żelowe, charakteryzujące się dużą wygodą, a także tym, że nie tracą swoich właściwości nawet po długim czasie.
  • Obicie – przy wyborze obicia siodełka kieruje się głównie jego wytrzymałością na wycierania i warunki atmosferyczne. Do niedawna najbardziej popularne były siodełka z obiciem skórzanym. Dzisiaj na rynku królują raczej obicia syntetyczne, które nie wymagają pielęgnacji i są bardziej wytrzymałe od skórzanych odpowiedników a także tańsze.

Ułożenie siodełka

Wysokość siodełka powinna być dostosowana w taki sposób, aby podczas siedzenia, kiedy trzymamy nogę na pedale w jego najniższej pozycji nasze kolano pozostawało lekko ugięte.

Położenie w poziomie siodełka powinno być możliwie płaskie. W przypadku dyskomfortu pomóc może pochylenie nosa siodełka w dół, niestety powodować może także delikatne ześlizgiwanie się podczas jazdy.

Publikacja nadesłana przez redakcję: http://zapieciarowerowe.com.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)