Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Mieszane Sztuki Walki

Mixed Martial Arts (MMA, Mieszane Sztuki Walki), dyscyplina sportowa, gdzie zawodnicy sztuk i sportów walki toczą pojedynki przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie technologie dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki. Zadaniem turniejów MMA Manto jest pewność widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, niemniej jednak jednoczesnym uniknięciu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała. W szerszym sensie pojęcie “mieszane sztuki walki” obejmuje też style, które na podstawie sportowego treningu MMA przygotowują do walki realnej.

Suplementy diety

suplementy diety mmaWarto wspomnieć o tym, że uprawianie mieszanych sztuk walki jest bardzo wymagające. Ogromny wysiłek zawodnicy wkładają nie tylko podczas walk, lecz również podczas treningów. Suplementy diety specjalnie przeznaczone dla zawodników sztuk walki mają przede wszystkim na celu wspomaganie ich treningów oraz regenerację po nich. Popularnie są to aminokwasy rozgałęzione BCAA, kreatyna, przedtreningówki (kofeina, beta-alanina, tauryna), TCM czy już typowo dietetyczne odżywki białkowe. Jest to dość duży zestaw. Daje więc ogląd, w jaki sposób mogą się suplementować zawodnicy mieszanych sztuk walki.

Mieszane sztuki walki

mma suplementy dietyNazwa “Mixed martial arts” potocznie stosowana jest zamiennie z nazwą “Vale Tudo” – tak nazywały się organizowane w Ameryce Południowej turnieje, od których wywodzą się współczesne mieszane sztuki walki. Vale tudo posiada natomiast o kilka mniej ograniczeń. Zwolennicy tradycyjnego Vale tudo twierdzą w większości przypadków, że MMA nie posiada prawa do tej nazwy. W formule MMA odbywa się kilka turniejów. Do najbardziej znanych imprez o światowym zasięgu należą UFC, Pride FC i K-1. W Polsce od paru lat odbywają się mistrzostwa Polski w MMA , a ponadto turnieje pod nazwą “Konfrontacja sztuk walki” (W istocie zawodnicy mieszanych sztuk walki trenują przekrojowo, co oznacza, że detale z wielu stylów są łączone. Tak zatem zawodnik nie jest reprezentantem żadnego stylu walki).

MMA i NHB

Turnieje MMA na początku określano jako “No Holds Barred” (NHB), czyli “bez chwytów zabronionych”. Niekiedy mieszane sztuki walki nazywa się “walkami bez reguł”. Jest to mylący termin, gdyż jak w każdej dyscyplinie sportu, i w tej obowiązują reguły współzawodnictwa. Równie niewłaściwe jest pojęcie “walki o minimum reguł” (próba uściślenia terminu “walki bez reguł”), ponieważ sugeruje minimalną ilość reguł, a niekoniecznie małe ograniczenia na zestaw dozwolonych technik

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)