Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

LED – oszczędność, nowoczesność, ekologia

led lampaDiody LED zostały wprowadzone do masowej produkcji już w latach sześćdziesiątych XX wieku i od tamtej pory zaczęły podbijać coraz to nowe rynki, znajdując zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Dzięki tej przełomowej technologii wiele gałęzi przemysłu mogło obrać nowe kierunki rozwoju, wchodząc na obszary wykorzystania ekologicznego źródła światła.

Jednak zanim powstały pierwsze żarówki wykorzystujące zjawisko elektroluminescencji, technologia LED musiała przejść długą drogę, w trakcie której diody zmieniały nie tylko swój wygląd, ale przede wszystkim parametry umożliwiające ich użycie w celach oświetleniowych. Wiele cech przemawia za tą technologią i powoduje duży wzrost jej popularności. Najistotniejsza jest trwałość i długość świecenia, która sprawia, że diody LED należą do jednych z najtrwalszych źródeł światła. Przy zachowaniu odpowiednich parametrów zasilania i odprowadzania ciepła, żarówka LED potrafi świecić około trzydzieści razy dłużej od jej tradycyjnego odpowiednika.

Nie mniej ważnym czynnikiem, wpływającym na powszechne zastosowanie technologii LED, jest wysoka efektywność, która sprawia, że diody elektroluminescencyjne są najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Ich sprawność dochodzi nawet do 95%, a to ma bezpośredni wpływ na bardzo duże oszczędności, co każdy jest w stanie odczuć podczas płacenia rachunków za energię elektryczną. Bardzo mała emisja ciepła, mająca bezpośredni związek z wysoką sprawnością, powoduje że diody LED mogą być stosowane w miejscach gdzie musi być zachowana stała, niska temperatura.

Źródła światła LED występują pod różną postacią. Mogą to być pojedyncze diody lub kilka połączonych w tak zwany moduł LED (zobacz na stronie producenta: goq-led.pl). I właśnie w tej postaci najczęściej są używane. Moduły takie możemy ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób duże zespoły oświetleniowe wykorzystywane np. do podświetlania elementów wyposażenia wnętrz, eksponatów w muzeach, czy też do podświetlania matryc monitorów, telewizorów, tabletów, a także coraz częściej do produkcji reflektorów samochodowych.

Bardzo istotną zaletą diody LED jest fakt, że można przy jej pomocy uzyskać nie tylko światło białe, ale także zielone, niebieskie, czerwone lub żółte. Natomiast łączone w moduły są w stanie wyemitować światło praktycznie o dowolnej barwie. Diody LED mają też wymiar ekologiczny, gdyż do ich produkcji nie używane są żadne metale mające niekorzystny wpływ na środowisko.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)